lmus Karl Õigeri raamat „Pindkandjatest tornide ja sildadeni“

Raamatus kirjeldatakse lühidalt, mis on pindkandjad (koorik- ja rippkatused, telgid ja pneumaatilised konstruktsioonid), nende töö iseärasused, konstruktsiooni variandid, analüüsivõimalused, eelised ja puudused. Samuti on tehtud lühiülevaade koorikute teooria arengust. Põhiline osa käsitleb Tallinna Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide kateedri (hilisem ehitiste projekteerimise instituut) pindkandjate alaseid arendustöid ja nende rakendusi Eestis. Põhjalikumalt on käsitletud autori ja tema õpilaste pindkandjate ja mõnede muude ruumiliste konstruktsioonide alaseid töid. Lisaks on rippkatuste osas esitatud ülevaatlik inglisekeelne artikkel, mis käsitleb kontinuaalse vabalt deformeeruva kontuuriga (Tartu laululava) süsteemi arvutusteooriat, aga samuti ka rippsilla arvutusküsimusi, selgitamaks selle teooria põhimõtteid ja nende süsteemide tööd. Artikkel on kirjutatud inglise keeles ja ei olnud põhjust seda hakata eesti keelde tõlkima. Sama kehtib veel ühe teise inglisekeelse selgitava puitkoorikute artikli kohta.

Esitatud on ka puithüparite arvutusmeetod membraanteooria kohaselt, mis väga lihtsalt selgitab sellise kooriku põhiliste sisejõudude määramist. Kirjeldatud lihtsat meetodit on kasutatud paljude puithüparkoorikute projekteerimisel.

 Teiste ruumiliste katuse kandekonstruktsioonide, tornide ja sildade osa käsitleb ruumilisi puidust kaar- ja sõrestiksüsteemide, puittornide, tuuleturbiini hübriidtornide ja erinevate sildade küsimusi.

Raamat on mõeldud kasutamiseks lisamaterjalina ehitustehnika eriala üliõpilastele, ja ehituskonstruktsioonidega tegelevatele ehitusinseneridele nii ajaloolises plaanis, kui ka pindkandjate ja mõnede teiste kandekonstruktsioonide osas teadmiste täiendamiseks.

Raamat on saadaval suuremates raamatupoodides ja Ehituskeskuses. Samuti saab seda tellida Sihtasutusest Professor Karl Õigeri Stipendiumifond (info@oiger.eu).

Postitus on tehtud Uncategorized. Lisa järjehoidja link.

Comments are closed.